E-BÜLTEN
Spor dünyasındaki gelişmeleri takip et E-bültene kayıt olun
E-Bültene üye olun

Bio

1976 İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi mezunu. Fransa’da Grenoble 3 – Stendhal Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki FIFA/CIES Spor Yönetimi Sertifika Programı’nı bitirdi.

Born in Istanbul, in 1976. Graduate of Galatasaray High School, Galatasaray University and Université Grenoble. He hosted a weekly sports show for Açık Radyo in Istanbul between 1995 and 1999. He worked as a reporter, photographer, news editor, columnist for turkish national dailies Hürriyet, Haberturk and Cumhuriyet. During almost 20 years he wrote for many turkish periodicals and websites as Milliyet Kültür Sanat, CNBC Business, NTVMSNBC, Men’s Health, NBA Türkiye, Birgün, VS, NTV Tarih. He has been living in London since 2018 and covers international football, cycling, tennis and basketball among many others for sports websites and sports magazines.

 

 

Alp Ulagay

Gazeteciliğe ilk adımını 1991’de henüz 14 yaşında Cumhuriyet gazetesi spor servisinde attı. İlk imzalı haberi aynı gazetenin spor sayfasına 26 Ağustos 1991’de yayınlandı. 1995 ile 1999 yılları arasında Açık Radyo’da önce Cem Çetin ile daha sonra da tek başına ‘Spor’ programını hazırlayıp sundu. Bisikletten motosiklete, yüzmeden atletizme onlarca farklı spor dalının ele alındığı bu serüven toplam 199 program boyunca devam etti.

1998 yılında Hürriyet Gazetesi Ek Yayınlar bölümünde stajyer olarak çalışmaya başladı. 1998 ile 1999 yılları arasında Hürriyet İstanbul ilavesinde ‘Sokak’ köşesini hazırladı. Hürriyet hafta sonu eklerinde spor yazıları yazdı. Yüksek lisans sonrası Türkiye dönünce NTVMSNBC, Bilgi Üniversitesi gibi web sitelerinde spor haberleri yaptı. Le Monde Diplomatique Türkiye’nin ilk çevirmenlerinden biriydi. 2000 yılının kasım ayında eski göz ağrısı Açık Radyo’ya bu kez ‘Açık Gazete’nin spor yorumcusu olarak döndü.

2001’in eylül ayında Hürriyet Ek Yayınlar’da bu kez tam zamanlı muhabir olarak çalışmaya başladı. 2006’ya kadar hem ulusal hem uluslararası alanda çok sayıda spor haberine imza attı. 2005’te TMOK Fair Play Ödülleri’nde iletişim dalında ‘Şeref Diploması’yla ödüllendirildi. 2006 ile 2008 yılları arasında Hürriyet Pazar ilavesinin editörlüğünü de üstlendi.

2008’de kurulma aşamasındaki Habertürk gazetesinde transfer oldu. Habertürk bünyesinde ek yayınlar, ekonomi ve spor sayfalarına haber üretirken aynı zamanda köşe yazarlığı da yaptı. Buna paralel olarak CNBC Business, NBA Türkiye, VS, NTV Tarih dergilerine yazılar yazdı, kısa bir dönem Bloomberg HT kanalındaki Spor Aktif programının editörlüğünü de yaptı. Bir yayın dönemi boyunca Açık Radyo’da Sportaküs programını Şebnem Kürşat ile beraber hazırlayıp sundu.

Hürriyet Gazetesi’ne 2011 yılında döndü ve Ek Yayınlar’da editörlük, haber müdürlüğü ve spor yazarlığını bir arada sürdürdü. 2013 yılında bu görevlerden ayrıldıktan sonra da bir süre serbest muhabir olarak Hürriyet’e yazmayı sürdürdü, aynı zamanda Istanbul Art News’e Futbol ve Sanat temalı röportajlar yaptı, Birgün gazetesinde yazdı. Tabii tüm bu süreçte Açık Radyo’da spor yorumculuğuna devam etti. 2015’in mart ve ağustos ayları arasında Cumhuriyet Gazetesi Sokak ilavesinde spor ağırlıklı olmak üzere muhabirlik yaptı.

2015’in eylül ayında Darüşşafaka Doğuş basketbol takımının medya yöneticisi oldu ve gazeteciliğe ara verdi. İki sezon boyunca Euroleague’de oynayan takımın basın sorumlusu, fotoğraf editörü, web editörü, sosyal medya yöneticisi ve çevirmeni olarak görev yaptı. 2017’de bu görevden ayrıldı ve gazeteciliğe döndü. Açık Radyo’daki spor yorumculuğunun yanı sıra Medyascope TV’de 10 bölümlük ‘Kupanın Dünyası’ programını Ali Murat Hamarat’la beraber hazırlayıp sundu.

2018’in sonbaharında İngiltere’nin başkenti Londra’ya taşındı. Futbol, tenis, bisiklet, basketbol konularındaki haberlerini Londra’dan yazmayı sürdürüyor. Tecrübeli gazeteci Mert Aydın ile beraber haftalık spor podcasti ‘Ada Sahilleri’ni hazırlıyor.

Dünya Kupası (İletişim Yayınları, 2002) kitabına iki bölüm yazan Alp Ulagay, 2011’de yayınlanan Marka Spor kitabının da editörlüğünü yaptı. 2019’da yayınlanacak Darüşşafaka Spor Kulübü Tarihi’nin İngilizce edisyonunun dört bölümünü yazdı. 2007 ile 2014 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi Spor İletişim Sertifikası programında ‘Spor Referansları’ ve ‘Uluslararası Haber Kaynakları’ derslerini verdi.

 

Nerede?

Ada Sahilleri

Anchor Fm – Podcast

Ada Sahilleri

Soundcloud – Podcast

Detaylar
Alp Ulagay’la Spor

Açık Radyo – Podcast

Detaylar

Yazı Arşivi

Detaylar